Bohatí, armáda i firmy. Vláda má možností mnoho, tvrdí experti. Nechce ale ztratit tvář

11. května 2023 11:07 CNN Prima News

Možností konsolidace státního rozpočtu je mnoho, hlavním problémem ale zůstává politická vůle zásadní změny skutečně prosadit. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodovali bývalí politici a ekonomičtí experti. Například někdejší premiér Jiří Paroubek by hledal finance především v oblasti zdanění převodu dividend do zahraničí nebo zastropování výdajů armády. Vedle toho bývalý ministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný upozornil, že by situaci do značné míry řešilo obnovení superhrubé mzdy. Politici však dle něj nechtějí ztratit tvář. Vláda by měla seznam 55 navrhovaných změn vedoucích k ozdravení rozpočtu představit krátce před polednem.

Další možností je dle Paroubka posvítit si na únik kapitálu do daňových rájů nebo vyšší zdanění nemovitého majetku bohatých. „Zde opravdu nemám na mysli nějaké malé chaloupky nebo jednotlivé byty, ale velké majetky. Zjednoduším to na velké paláce, kde by mohly být zavedeny majetkové daně,“ vysvětlil bývalý premiér.
S některými návrhy svého předřečníka však nesouhlasil exministr financí Ivan Pilip. „Není možné zdaňovat dividendy jdoucí do zahraničí. Vzhledem k mezinárodním závazkům totiž nemůžeme rozdělovat kapitál dle toho, zda je domácí, nebo zahraniční,“ prohlásil Ivan Pilip s tím, že současná bezpečnostní situace neumožňuje ani škrty v armádě.
Vrátí se superhrubá mzda?

Ekonomické řešení konsolidace veřejných financí je oproti tomu relativně jasné dle bývalého šéfa státní kasy Ivana Pilného, jenž poukazoval na díru ve státním rozpočtu způsobenou dřívějším zrušením superhrubé mzdy. V tomto ohledu je dle něj hlavní překážkou skutečnost, že pro danou změnu hlasovala i ODS, která by nyní opětovným vyšším zdaněním práce ztratila tvář.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představí svůj úsporný balíček a důchodovou reformu již ve čtvrtek 11. května. Kde a komu bude škrtat nejvíce a změní se věková hranice pro odchod do důchodu? Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS od 9:00 změny zhodnotí experti i politici. Sledujte také tiskovou konferenci od 11:55 hodin, na níž premiér s ministry balíček představí, a to živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Celou diskusi bývalých politiků a ekonomických odborníků, ve které rozebírali další možnosti konsolidace veřejných financí, si můžete pustit ve videu umístěném přímo v tomto článku.

https://cnn.iprima.cz/bohati-armada-i-firmy-vlada-ma-moznosti-mnoho-tvrdi-experti-nechce-ale-ztratit-tvar-346498

Sdílej