Extrémní sociální tupost a bezohlednost vlády

Vláda rozhodla o zrušení tři set poboček České pošty. Stát tedy plánuje k letošnímu 1. červenci snížit počet poboček pošty v zemi z 3200 na 2900. Z 23 400 zaměstnanců hodlá pošta dát výpověď zhruba 1600 zaměstnancům.

Vlastně už to nejspíš udělala. Tak, aby tito vyselektovaní zaměstnanci skutečně k 30. 6. ukončili v rámci České pošty svůj pracovní poměr.

Původně se objevovaly informace o zrušení téměř 2300 pracovních míst, ale podle ministra Rakušana ten rozdíl téměř 700 míst jde na vrub systemizovaných míst, jež nejsou obsazena. A budou tedy zrušena a řada z nich bude jistě také chybět.

Stát se chlubí, že ušetří při této redukci sítě poboček 700 milionů korun ročně. A samozřejmě, že ty pobočky, které jsou v domech ve vlastnictví České pošty, tak tyto nemovitosti budou také časem zpeněženy.

Nemá smysl se, myslím, zabývat ekonomickými čáry, kterými šermuje dnešní vedení České pošty a ministr Rakušan s tím, že za pár let by vlastně neměla vznikat státu z činnosti České pošty žádná ztráta. Sliby chyby…

Když se podívám na seznam tři set pošt po celé zemi, nemohu se zbavit dojmu, že se jedná tak trochu o náhodný výběr. Tato slova ostatně potvrzuje i ministr Rakušan, který říká, že když starostové nebo obecně samosprávy budou umět zdůvodnit, proč by určitá pošta neměla být zrušena, bude jim vyhověno a bude nalezena ze seznamu zbývajících 2900 pošt jiná oběť…

Celá věc je v mnoha směrech zarážející. Především to, jak vláda a zejména ministerstvo vnitra kašle na místní samosprávy, na starosty a na hejtmany. Žádné předběžné projednávání s nimi. Teprve teď se bude jednat. A pokud bude v určitých místech vytvořen tlak a budou předloženy adekvátní argumenty, tak se zase budou stahovat výpovědi pracovníků a budou dostávat výpovědi jiní lidé, zaměstnanci z jiných poboček. Jakou atmosféru to vytvoří v rámci celé České pošty si ani nechci představit.

Jako příklad nesmyslného postupu autorů projektu sítě pošt posvěceného vládou, bych uvedl obvod Ostrava-jih, která se svými 100 tisíci obyvateli má parametry krajského města. Přesto by jí zbyla jen jedna pobočka pošty.

Je zvláštní, že ministr Rakušan, který vzešel z komunální politiky, si takovýmto cynickým způsobem pohrál se svými bývalými kolegy z územních samospráv.

Bylo by dobré udělat také analýzu, kolik z těch tří set poštovních poboček je umístěna v majetku České pošty. A kolik tedy bude „zbytného majetku na realitním trhu“. Zkrátka, jestli toto není hlavním důvodem pro rozhodnutí o zařazení do seznamu…

V každém případě se na likvidaci tři set poboček ukazuje filosofie současné vlády. Zájmy lidí, v tomto případě klientů pošty, jsou na jednom z posledních míst jejího uvažování. A pokud jde o zaměstnance, tak těch zbývajících je mi opravdu líto, protože budou muset podstatně zvýšit intenzitu své práce.

Vláda jednoznačně deklaruje, že chce jít bezohlednou cestou omezování rozsahu veřejných služeb. Prostě ať si lidé pomohou, jak to jde. Už vidím chudáka babičku, která se belhá z nějakého vzdáleného koutu obvodu Ostrava-jih na jedinou poštu v tomto obvodě. Je to opravdu bezohledné a vlastně tragické.

A ekonomický přínos celé věci? Prý 700 milionů Kč úspor. A perspektivně také příjmy z prodeje majetku… Stojí těch 700 milionů korun úspory na platech zaměstnanců vládě za takový politický problém a konflikt ve společnosti? Je to v krátké době už druhá skupina lidí, které se týkají bezohledná, asociální opatření Fialovy vlády. Tou první skupinou jsou důchodci. Tou další jsou zaměstnanci České pošty.

A dnes vláda k dovršení všeho na své schůzi údajně projednávala likvidaci třídenní karenční lhůty pro nemocné, kterou zatím platí zaměstnavatelé. A to se týká další skupiny lidí, nemocných zaměstnanců…Nemocný je tu a tam každý z nás.

Přínos do státního rozpočtu nebude v tomto případě sice žádný, ale možná, že to firemní sféře trochu uleví, když už ji vláda nedokáže ochránit před vysokými cenami zejména energií a vlastně všeho. A bit bude, jako vždy, zákazník, spotřebitel, obyčejný občan…

Sdílej