Jiří Paroubek zareagoval na změnu názvu Sociální demokracie nečekaně. Vyjmenoval, jaké dělal aktivity na zahradě

Předsedou Sociální demokracie zvolili v sobotu delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň, a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury. Na sjezdu v Plzni to oznámilo vedení strany. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa strany Jiřího Paroubka, jak vnímá zejména to, že strana změnila název. Z jeho slov vyplynulo, že více času věnoval péči o svou zahrádku na chalupě.

Na následné tiskové konferenci Šmarda uvedl, že strana změnou názvu z ČSSD na Sociální demokracii a novou zkratkou SOCDEM a novým logem odstartovala svou etapu, která povede k jejímu návratu do Sněmovny.

Mě zarazila jedna věc. Abych pravdu řekl, já jsem to nesledoval. Ráno jsem chodil se psy po lese, pak jsem cvičil, pak stříhal trávník, stříhal živé ploty, sázel kytky, protože to je škoda času to sledovat. Pak jsem se podíval na jeden údaj, a to, kolik sleduje ten přenos lidí. Kolik byste řekl? No já čekal stovky, tisíce, jako tomu bylo v minulosti, jenže jen 56. Víc k tomu není potřeba říkat. Lidi k tomu měli stejný přístup jako já, takže to je zbytečná »hra«. Změna názvu má svoje racio, po té éře úspěchů s obsatorožním názvem přichází éra, ja bych to řekl »Bártovin«,“ uvedl Paroubek, který byl dlouhé roky spojen se stranou, pro ŽivotvČesku.cz.

Šmarda po volbě delegátům poděkoval a řekl, že sociální demokracie má skvělou historii a před sebou ještě lepší budoucnost.

Nejstarší dosud existující česká politická strana, která letos oslavila 145 let, měla po roce 1989 pět premiérů: Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotku. Z bývalých premiérů byl na sjezdu jen Špidla.

V minulých volbách strana ze Sněmovny vypadla. V porovnání s dobou před zhruba deseti lety podstatně ztratila také v Senátu, v němž má jednoho zástupce. Šmarda řekl, že delegáti sjezdu dali nahlas najevo, »že se sociální demokracie vrací a Česká republika má velkou šanci na lepší budoucnost.

 

Sdílej