Ne americké základně na území ČR!

Ne budování útočných jaderných sil v podobě stíhaček F-35 v rozporu se základním principem Charty NATO a na úkor teritoriální obrany!

Nespokojení důrazně odmítají pokusy vlády vytvořit za zády veřejnosti podmínky pro zřízení americké vojenské základny na našem území a pro pobyt amerických vojáků u nás jak v okupované zemi. Přímo otevřená vrata pro takové aktivity, které připomínají – jen s jiným obsazením – návrat do časů před rok 1989, představuje kvapně schvalovaná dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Ministryně obrany Jana Černochová se snaží tyto obavy oslabit tvrzením, že o základně a cizích jednotkách by musely samostatně rozhodovat vláda a parlament, ale tím jen fakticky potvrzuje, že po přijetí smlouvy bude vznik americké základny a rozmístění amerických jednotek věcí jednoho rychlého rozhodnutí bez účasti občanů.

Přitom jde o strategické rozhodnutí o zásadní změně směřování státu, které by v každé demokratické zemi podléhalo schválení referendem. A lze poměrně snadno předpovědět, jak by takové hlasování dopadlo. Nechtěli jsme tu okupační armády Varšavské smlouvy, nechceme ani základny USA.

Jsme členy NATO a vztahy mezi spojenci jsou upraveny smlouvou o Severoatlantické alianci. Proto není zřejmé, proč se zavazujeme k bezpečnostní spolupráci ještě zvlášť s jedním ze spojenců. Která z těch smluv bude mít v případě nějakého ohrožení přednost? Máme smlouvu s USA vnímat jako nástroj, jak se případně vymknout ze spolupráce s evropskými spojenci? Proč tak spěcháme s upevňováním vazby na USA, když se v Evropské unii začíná hovořit o potřebě větší strategické autonomie?

Neméně nerozumné je pouštět se do strategických ujednání s partnerem, jehož vnitřní situace je mimořádně vratká. Administrativa prezidenta Joe Bidena musí urychleně řešit předluženost federace, pokud nemá skončit v defaultu v nejbližších týdnech. Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů to odmítá řešit pouhou změnou zákona o dluhovém stropu. Chystá se na krajně ostrý konflikt s vládou, který může vést k zásadním změnám priorit USA. Rozumné by bylo počkat, jak to dopadne.

Spěch se smlouvou o obranné spolupráci s USA není jediným rozhodnutím, kdy vláda hazarduje s bezpečností České republiky. Vstupem do NATO jsme se zavázali řešit mezinárodní spory mírovými prostředky, jak to výslovně ukládá článek I. Vláda však v době, kdy je obklopena mírovými sousedy, hodlá budovat útočné jaderné síly na bázi amerických stíhaček F-35. Tento zbytečný záměr může navíc českou armádu paralyzovat, neboť odčerpá veškeré zdroje, které lze shromáždit pro rezort obrany.

Odmítáme smluvní přípravy pro vznik americké vojenské základny na našem území. A odmítáme také budování útočných jaderných sil v podobě stíhaček F-35 v rozporu se základním principem Charty NATO a na úkor teritoriální obrany.

Sdílej