Paroubkův plán, jak ukončit násilí nejen v Evropě: Vytvořit Palestincům stát, ukončit boje na Ukrajině a Gaze.

omentář: Londýnská metropolitní policie odsoudila »extrémní násilí krajně pravicových protestujících«, s nimiž se potýkala při sobotním pochodu na podporu Palestiny. Akce v Londýně se zúčastnilo na 300.000 lidí, nejvíce od začátku války mezi Izraelem a hnutím Hamás, a obešla se bez větších incidentů. Policie i britský premiér však odsoudili násilné chování určitých skupin na okraji pochodu, například anglické protiislámské organizace English Defence League (EDL). Zranění v sobotu utrpělo devět policistů a zatčeno bylo 126 lidí, většinou ti, kteří se stavěli proti propalestinskému pochodu, uvedla stanice BBC. Britská média se zabývají možnými důsledky pro ministryni vnitra Suellu Bravermanovou kvůli jejím výrokům na adresu protestů. Pro ŽivotvČesku.cz odpověděl expremiér Jiří Paroubek na dotaz, jak by se dalo zabránit tomu, aby v evropských kulturních centrech došlo na klidový stav a společnost se dál neradikalizovala s ohledem na události na Blízkém východě. Bývalý politik přišel s poměrně lehkým řešením, které v kontextu událostí ale zase tak lehké rozhodně nebude.

Sobotní pochod někteří odsoudili jako neuctivý, jelikož se konal na Den válečných veteránů, kdy Británie vzpomínala na své padlé v obou světových válkách i v následných konfliktech. Pořadatelé v reakci vedli pochod z londýnského Hyde Parku k americké ambasádě, nikoliv kolem kenotafu, památníku padlým v londýnském Whitehallu.

To, co jsme dnes viděli, je zneuctěním našich ozbrojených sil. To platí pro gaunery z EDL, kteří narušovali kenotaf a kteří skandovali antisemitské pokřiky,“ napsal v sobotu na internetu Sunak. Policie dnes uvedla, že ačkoliv pochod jako takový se obešel bez většího násilí, vyšetřovatelé se zabývají »vážnými přestupky souvisejícími s antisemitskou nenávistí«.

Britský premiér se v posledních týdnech snaží hájit ministryni vnitra Bravermanovou, která čelí kritice kvůli některým svým kontroverzním výrokům. V souvislosti se sobotními protesty naposledy vyzval k rezignaci ministryně londýnský labouristický starosta Sadiq Khan a Bravermanovou kritizoval i šéf Skotské národní strany Humza Yousaf. Šéf labouristické opozice Keir Starmer ve svém sloupku pro The Telegraph napsal, že Bravermanová »ponižuje« svůj úřad.

Bravermanová minulý týden obvinila londýnskou policii, že »straní« protestujícím, a propalestinské demonstrace označila za »pochody nenávisti«. Již dříve vyvolala pozornost její prohlášení, že bydlení ve stanech je pro lidi bez domova »otázkou životního stylu«, nebo případ, kdy se snažila vyhnout následkům poté, co v autě minulý rok překročila povolenou rychlost, napsal web stanice Sky News.

Ministryně ve svém včerejším krátkém prohlášení ke Dni válečných veteránů na síti X kritiku ohledně svých poznámek k sobotnímu pochodu nekomentovala. Napsala, že se plánuje zúčastnit pietní akce připomínající padlé hrdiny.

Ačkoliv jistou nevoli ve vztahu k Bravermanové v posledních týdnech projevili i někteří její vysoce postavení spolustraníci, píše agentura Reuters, že další se za ni postavili. Ministr obrany Grant Shapps řekl, že je »naprosto správné«, aby se ministryně vnitra zapojila do debaty o reakci policie na protesty, a bývalá ministryně kultury Nadine Dorriesová naznačila, že kritika Bravermanové vychází z »misogynie a sexismu«, cituje oba konzervativce stanice BBC. A ačkoliv některá britská média soudila, že tento víkend rozhodne o osudu Bravermanové ve vládě, premiér Sunak má podle prohlášení Downing Street v ministryni stále »plnou důvěru«, píše BBC.

Nejde o ojedinělou akci, která se v Londýně udála. V posledních týdnech dochází v řadě evropských měst k propalestinským demonstracím, které ne vždy mají klidný průběh. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval Jiří Paroubek a přišel s jasným a jediným plánem, který podle něj může nastolit klid zbraní a zklidnění situace. Působí poměrně jednoduše, jeho realizace, pokud by na ni došlo, už tak lehká nebude.

Je v zájmu Evropy, aby došlo k co nejrychlejšímu mírovému urovnání konfliktu na Blízkém východě. To znamená, že je nutné nepřikládat polínka ve válce na Ukrajině. Takže je třeba urychleně ukončit konflikt, následně ukončit urychleně konflikt na Blízkém východě a hledat mírová urovnání včetně toho, že je potřeba vytvořit regulérní palestinský stát, ne nějaký »kvazistát«, jako je tomu teď. To je jediné řešení, které alespoň pro nějakou dobu dá klid. A je potřeba hledat nějakou novou politickou garnituru nejen v Izraeli, ale i mezi Palestinci,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek s tím, že tohle je jediné možné řešení, aby se Evropa vrátila do klidové hladiny.

Sdílej