Státní rozpočet pohledem Jiřího Paroubka: Stanjura se podle něj uzavřel do jakési bubliny a nikdo mu nic nemůže říct

Existuje dost velká šance, aby ministerstvo financí udrželo letošní schodek rozpočtu v plánované výši 295 miliard korun. Poslancům z rozpočtového výboru to minulý týden řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dále také zcela poprvé uvedl, že příjem 50 miliard korun z Modernizačního fondu, s nímž počítá letošní rozpočet, nenavrhl, ale že to udělala až vláda jako celek. Poměrně nestandardní, možná až jistým pohledem kuriózní situaci okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Z jeho slov vyplynulo, že jeho optikou je Stanjura uzavřen v »jakési bublině«.

Státní rozpočet v pololetí skončil schodkem 215,4 miliardy Kč, což byl druhý nejhlubší pololetní schodek od vzniku Česka po výsledku roku 2021.

Stanjura očekává, že za třetí čtvrtletí bude letošní rozpočet v přebytku a schodek se sníží z pololetních 215,4 miliardy korun. Bude to dáno podle něho dividendou 54 miliard korun z energetické společnosti ČEZ, splátkami daně z neočekávaných zisků a nižšími výdaji na pomoc s vyššími cenami energií, uvedl. Současně podle Stanjury platí, že státní kompenzace vyšších cen energií dramaticky klesají.

Stanjura minulý týden také odpověděl na dotaz předsedkyně klubu ANO a někdejší ministryně financí Aleny Schillerové, která se zajímala například o to, jak se v kapitole ministerstva životního prostředí ocitlo 50 miliard korun z modernizačního fondu. „Ministerstvo financí tu částku do státního rozpočtu nenavrhlo. To je všechno, co k tomu mohu říct,“ řekl Stanjura. Rozpočtové příjmy z modernizačního fondu podle něho nebudou, protože se to nepodařilo na unijní úrovni vyjednat.

Ohledně příjmu z Modernizačního fondu ve výši 50 miliard se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil na dotaz Jiří Paroubek. „Tak já myslím, že celý loňský i letošní rozpočet je odrazem toho, že ministr financí Stanjura nemá erudici, nemá znalosti k tomu, aby byl ministrem. Nikdy nic podobného nedělal, nemá tu odbornost. Ministr financí v řadě zemí je jen politická figura, ale má kolem sebe lidi, kteří aparát ministerstva dokáží zorientovat. To bohužel u nás není a jde o úpadek, kdy se ministr uzavřel do nějaké bubliny, kdy by mu někdo mohl říct o reálném stavu věci,“ uvedl.

Státní rozpočet pohledem Jiřího Paroubka: Stanjura se podle něj uzavřel do jakési bubliny a nikdo mu nic nemůže říct

Sdílej